H20 apartman

  • Budapest
  • Újlipótváros
  • Margitsziget

A Parlament és környéke

Javaslom, hogy gyalogosan induljatok neki ennek a túrának, mert szinte végig fantasztikus panorámában gyönyörködhettek. Ha mégis elfáradnátok, szálljatok fel 1-2 megállóra a 2 jelzésű villamosra, mely a Jászai Mari térről a Duna parton megy végig. Persze bérelhettek kerékpárt vagy rollert is. Érdemes az  utatokba eső szobrokra is figyelni. Sétáljatok el a Szent István körútig, majd menjetek át az út túloldalára. Itt rögtön belebotlotok mai első szobrunkba, Colombo hadnagyba. Ki ne ismerné a minden gyilkosságot felderítő, ballonkabátos nyomozót? A Falk Miksa utca elején álldogál kutyájával, mivel állítólag a színész az utca névadójának leszármazottja. Persze ez csak egy városi legenda valószínűleg. Az alkotás szerintem kevésbé jól sikerült, de a kutya cuki. 🙂 

A Jászai Mari téren, lenn a rakparton egy újabb, szerintem remek, alkotást találunk, Nagy Imre (az 1956-os forradalom alatt a Minisztertanács elnöke volt) szobrát. Menjünk tovább a Balassi Bálint úton, és hamarosan megpillantjuk a Parlament, vagy más néven Országház kupoláját.  

Az Országház a világ egyik legszebb parlamentje. A 2011-ben a Világörökség részének választott épület felbecsülhetetlen muzeális érték, a törvényhozás és a Szent Korona helye.

A XIX. század végén épült Steindl Imre tervei alapján. Látogatócsoportok minden nap 8.00-16.00 óra között indulnak a Látogatóközpontból. 

 

A Parlament mellett a parton ül József Attila, az egyik legismertebb költőnk. Bevallom, nagyon szeretem József Attila költészetét, talán ezért is ez az egyik kedvenc szobrom a városban. Miért ül épp a Duna partján? 

Duna parton tovább sétálva, elérkeztek a Széchenyi István térre, a Magyar Tudományos Akadémia épületéhez.

Az akadémia megalapítására az 1825–27-es országgyűlésen került sor Magyarország akkori fővárosában, Pozsonyban. Az országgyűlésen gróf Széchenyi István (1791–1860) felajánlotta birtokainak egyévi jövedelmét egy magyar tudós társaság megalapítására, majd 1858-ban adományokat gyűjtöttek egy saját épület emelésére.

Friedrich August Stüler tervei alapján kezdték meg az építkezést, melyet hosszú vita előzött meg az épület  stílusát illetően. 

Az MTA Képtár látogatására előre egyeztetett időpontban, igény szerint  magyar és angol nyelvű tárlatvezetéssel lehetséges. A képtárlátogatáson kívül az emeleti termek megtekintésére is lehetséges, amennyiben nincs rendezvény az aktuális időpontban a termek valamelyikében. 

Az MTA épületének megtekintése után nézzétek meg Budapest első állandó hídját, a Lánchidat!  Nekem az Erzsébet-híd a kedvencem, könnyed, elegáns szerkezetével, de a Lánchíd a főváros legismertebb, ikonikus hídja. Megálmodója ugyancsak gróf Széchenyi István volt. Sajnos,jelenleg felújítás alatt áll, így átsétálni nem tudtok. :))

A Lánchíd és az Erzsébet híd közötti gyalogos területet a pesti oldalon Duna-korzónak nevezzük, mely a helyiek és a turisták körében is kedvelt sétálóutca. Ötcsillagos hotelek szegélyezik, számtalan terasz, étterem, kávézó, csalogatja az arra járókat. Igaz, az árak nem itt a legalacsonyabbak, de mindenért kárpótol a legszebb budai panoráma (Budai Vár, Gellért-hegy, Citadella, Halászbástya), és a Duna látványa. Aki augusztusban látogat el a fővárosba, a 20-ai tűzijáték megtekintésének is kiváló helyszíne lehet. A korzón számos remek művészi alkotás hívogat selfie készítésre: a festő, Roskovics Ignác szobra, a korláton ülő „Kiskirálylány”, ill. a Kutyás lány szobra a Vigadó-téren. 

Szerintem Budapest egyik legszebb épülete a Vigadó , amely számtalan színvonalas kultúrális programnak is otthont ad. Egyéni látogatóiknak előre meghirdetett időpontokban biztosítanak lehetőséget az épület megismerésére idegenvezető segítségével. Folytassátok az utat balra a Deák Ferenc utcán, így eléritek a Vörösmarty teret. Itt Karácsonykor hatalmas vásár szokott lenni. Ha elfáradtatok, üljetek be a város 1858-ban alapított, híres Gerbeaud cukrászdájába , és kóstoljatok meg néhány tradícionális magyar süteményt

Egy kis pihenő után végig sétálhattok a nyüzsgő Váci utca forgatagában.

Visszatérve a Deák Ferenc utcába, sétáljatok tovább, majd forduljatok a Bécsi úton balra, itt eléritek a fiatalok egyik népszerű találkozó helyét, az  Erzsébet teret

Ha átkeltetek a téren, folytassátok az utat a Sas utcán, amely elvezet a Szent István térre, a Bazilikához. Karácsonykor itt láthatjátok Európa egyik legszebb karácsonyi vásárát. A Bazilikában megtekinthetitek a Szent Jobbot (az államalapító, első magyar király, Szent István király bebalzsamozott, mumifikálódott jobb keze), ill. a körkilátó és a kincstár is látogatható. 

Innen a Bajcsy Zsilinszky úton vissza tudtok sétálni a Nyugati térre, ahol balra fordulva a Szent István körúton, visszaértek a Hollán Ernő utcához. A Nyugati téren érdemes egy pillantást vetni a Nyugati Pályaudvar lenyűgöző épületére, mely 1877-ben nyílt meg, és a vasszerkezete a maga korában bravúrnak számított.

This website uses cookies to improve your experience. Cookie Policy